Blog

WINTER CLOTHES IDEAS

Wydaje się, że o zimowych ciuchach napisano już wszystko. Ale to tylko pozory 😉 W tym roku w mojej głowie powstało kilka nowych pomysłów 🙂 Nie przedłużam więc i zapraszam do inspirowania się propozycjami:

HAVE YOU SEEN MY HAT?

CZEGO POTRZEBUJĘ: krzesełka, czapki (lub innych zimowych ubrań: rękawiczek, szalika, buta itp.), przytulanki lub obrazka ze smutnym misiem

Zabawa utrwalająca nazwy określeń położenia przedmiotów względem innych. Dzieci siedzą w kole, w środku którego jest ustawione krzesełko, a prowadzący wciela się w rolę smutnego misia i recytuje rymowankę:

Have you seen my hat?

-cries a little bear.

Yes, I have seen it

it’s on your chair!

Gdy rymowanka się zakończy prowadzący umieszcza czapkę na krzesełku. W trakcie trwania zabawy zmienia zarówno elementy garderoby (‘Have you seen my…?’) jak i określenia położenia (under, next to). Prowadzący prosi poszczególne dzieci, żeby kładły określone ubrania w odpowiednim miejscu.

Idealnie byłoby, gdyby po pokazie każde z dzieci otrzymało krzesełko oraz określony element garderoby i samodzielnie kładło go w miejscu wskazanym przez prowadzącego w rymowance 🙂

Wiem, że krzesełko przesłodkie- mojego prywatnego dziecka 😉

ZABAWA W PARACH

W starszych grupach świetnie sprawdzi się zabawa oparta na współpracy: jedno z dzieci jest krzesełkiem (ugina nogi w kolanach, może też wykorzystać swoje ręce jako podłokietniki, coś jak w fotelu). Druga osoba na polecenie krzesełka umieszcza rękawiczkę na, pod lub obok niego. Po chwili następuje zamiana ról. W tej zabawie liczy się wytrzymałość 💪💪💪

I jeszcze słowo o misiu: warto wydrukować, wyciąć i zalaminować dwa misie- gdy dziecko umieści czapkę w odpowiednim miejscu miś przestaje być smutny (zamieniamy misie). Ćwiczymy przy okazji słówka: happy/ sad.

BIG FAT CAT IS LOOKING FOR ITS HAT

CZEGO POTRZEBUJĘ: wydrukowanych i zalaminowanych czapek w różnych kolorach albo kolorowych woreczków gimnastycznych, które będą imitować czapki

Jako że jest karnawał i wszystkie wróżki dozwolone prowadzący zamienia dzieci w wielkie, tłuste koty (mogą być też małe i chude):

Abracadabra

wizzy wee!

Turn into a big fat cat

one, two, three!

Koty będą poruszały się po sali pomiędzy kolorowymi czapkami lub woreczkami w rytm rymowanki:

Big fat(small thin) cat

is looking for its… blue hat!

Koty muszą jak najszybciej odnaleźć czapkę w wymienionym kolorze. Wpadłam na pomysł odwróconej odpadanki: gdy wykorzystujemy zalaminowane czapki- kot, któremu udało się odszukać odpowiednią- siada obok i dopinguje pozostałe. Może też zostać osobą decyzyjną: będzie nazywał kolor, którego będą szukać koty w kolejnych rundach. W przypadku woreczków gimnastycznych koty, którym uda się szybko chwycić odpowiedni woreczek kładą go sobie na głowę jak czapkę i przez chwilę poruszają się tak, aby się nie zsunął (np. w czasie recytowania wersów: Big fat cat is wearing a blue hat).

Pomoce, które przygotowałam mogą przydać się też do innych zabaw np. dobierania odpowiednich czapek, przeliczania itd.

LOST MITTENS

CZEGO POTRZEBUJĘ: różnokolorowych rękawiczek (najlepiej pożyczyć od dzieci- wystarczy przejść się po szatni)

WARIANT I

Dzieci siedzą w kole, na środku leżą różnokolorowe rękawiczki. Prowadzący trzymając swoją własną rękawiczkę (moim zdaniem ważne, żeby odróżniała się od reszty i była “dorosła”) chodzi po zewnętrznej stronie koła i recytuje rymowankę:

I lost my mitten!

What can I do?

Somebody help me!

I choose you!

Gdy rymowanka się skończy prowadzący rzuca komuś rękawicę (dosłownie i w przenośni 😉 ). Prosi wybraną osobę o odszukanie określonego koloru/ wzoru rękawiczki. Po prawidłowym wykonaniu zadania dziecko przejmuje rolę prowadzącego i chodzi wokół koła recytując wierszyk przy jego pomocy.

Oczywiście w zabawie można wykorzystać również czapki i szaliki (butów raczej nie polecam). Aby utrwalić słownictwo w środku można umieścić różne elementy garderoby i modyfikować rymowankę: I lost my hat/ glove itd.

Tu są też inne kolory- nie tylko czarny! Jest ciemnozielony i granatowy 😀

Wszystkie rękawiczki należą do mojego dziecka. Dużo? Było ich znacznie więcej, kupiłam na zapas. Dlaczego? Bo znikają w tajemniczych okolicznościach. Niektórym giną skarpetki- zrozumiałe: pralka je zjada. A gdzie znikają rękawiczki? Znając mojego syna, który nie umie żyć chwilą i zwykle martwi się co będzie jutro (“Mamo, a już zawsze będziesz robić to ciasto?”, “Mamo, a jak się wypiszą mazaki to kupisz nowe?”) podejrzewam, że po prostu chowa na je czarną godzinę. Zuch chłopak.

HAT IDEAS

CZEGO POTRZEBUJĘ: czapki, obrazków z określonymi czynnościami do wykonania (u mnie elementy jogi dla dzieci)

Zaznaczyłam strzałkami, bo mogą pojawić się wątpliwości odnośnie sposobu wykonania pozycji 😀

Do czapki wkładamy zalaminowane obrazki z czynnościami do wykonania. Dzieci stoją w kole i w rytm krótkiej rymowanki przekazują sobie czapkę. Na kim czapka się zatrzyma- ten ma prawo wylosować kartę z zadaniem. Dzieci mogą wykonywać zadania indywidualnie lub całą grupą.

Snow and ice

-take my advise:

here’s a hat

for warm up!

Tested on children but… cruently free 😉

Swoje karty drukowałam po dwie na jednej stronie.

I to by było na tyle jeśli chodzi o zimowe ubrania. Dajcie znać w komentarzach czy zabawy się Wam przydadzą i czy przypadły do gustu Waszym dzieciom- wszak one wystawiają najlepszą recenzję (bo do bólu szczerą 😀 ).

Pliki do pobrania

 • jpg 3
  Wielkość pliku: 197 KB Pobrania: 296
 • jpg 4
  Wielkość pliku: 221 KB Pobrania: 202
 • pdf WINTER CLOTHES
  Wielkość pliku: 4 MB Pobrania: 316
 • jpg WINTER CLOTHES (1)
  Wielkość pliku: 128 KB Pobrania: 150

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.