Blog

BACK TO PRESCHOOL PART 1

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe plany, zamierzenia, ambicje. Nasze- nauczycielskie i rodzicielskie. Ale także dzieciaki czekają z utęsknieniem na swoich kolegów, powrót do różnych aktywności i zabaw. Początki bywają trudne- w tym roku szczególnie: po dłuuuuugiej przerwie, w nowej rzeczywistości i z nowymi zasadami. Jak ułatwić dzieciom powrót? Jak zachęcić do wspólnej zabawy i nauki? Jak pokazać najmłodszym, że w przedszkolu jest super i można robić naprawdę niesamowite rzeczy? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie- pierwszym z cyklu BACK TO PRESCHOOL. Dzisiaj zabawy tematycznie związane jeszcze z latem i wakacjami… tak na osłodę, pewnie bardziej nam, dorosłym, niż dzieciom 😉 Gotowi? Przedszkolny rok czas zacząć!

IN THE BIG BIG SEA…

CZEGO POTRZEBUJĘ: rybek z kolorowego papieru, kawałka materiału (lub jak u mnie folii bąbelkowej), klamerek do prania

To, co mi kojarzy się z wakacjami to morze. A w morzu wiadomo- ryby 😉 Zabawa stolikowa: będziemy więc łowić ryby nietypowo- przy pomocy klamerek do prania. Aktywność wymaga precyzji ruchów, skupienia, ćwiczy małą motorykę. Przy okazji powtarzamy nazwy kolorów lub określenia big/ small- zależy jakie macie ryby.

Folia lub materiał to element niezbędny- dzięki temu możliwe będzie chwycenie rybki

Jak zwykle przy takich okazjach, wymyśliłam prostą rymowankę, którą możemy powtarzać także w innych częściach dnia, dodamy proste gesty i mamy gotową ilustrację ruchową treści. A rymowanka leci tak:

In the big, big sea

There’ s a fish, fish, fish.

In the big, big sea

Catch a fish.

Znacie piosenkę (przyśpiewkę?) “Cztery razy po dwa razy…”? Na pewno znacie. Nie wnikamy skąd i w ogóle zapominamy o tekście tego ponadczasowego dzieła, a skupiamy się jedynie na melodii i do niej próbujemy zaśpiewać słowa powyższej rymowanki. Pasuje? Pasuje! No to uczymy się, a później dzieci i wspólnie się przy tym bawimy 😉

FRUIT COCTAIL

CZEGO POTRZEBUJĘ: kartoników przedstawiających różne owoce

Zabawa jest zabawą ruchową i mi osobiście kojarzy się z latem- cóż może być lepszego od pysznych, soczystych owoców… Nie wiem jak u Was w przedszkolach przestrzegacie obostrzeń- wiadomo, że dzieciaki podczas wspólnych zabaw dotykają się, są naprawdę blisko, słowem- za nic mają nasze prośby i błagania. Zabawa ta powstała jeszcze w czasach przed pandemią (za każdym razem, gdy wspominam czasy przed, nieodłącznie nasuwa mi się zwrot “post-apo” 😀 ), kiedy można było trzymać się za ręce i wykonywać różne zadania w parach. Ale do rzeczy: dzieciaki losują kartoniki z różnymi owocami, dobrze by było, gdyby ich angielskie nazwy były przynajmniej trochę znane, ale niekoniecznie- od czego w końcu prowadzący? Gdy owoce zostaną wylosowane mistrz gry ogłasza:

Fruit coctail, fruit coctail,

Let’s make it today!

Fruit coctail, fruit coctail…

Banana and orange!

Tak, wiem, nie rymuje się, ale to nic. Ostatni wers jest oczywiście do zmiany w zależności od owoców. Domyślacie się już na pewno, że zadaniem dzieci jest połączenie się w pary poszczególnych owoców i stworzenie koktajlu- u mnie zwykle dzieci chwytają się za ręce i imitują mieszanie się składników obracając wspólnie wokół własnej osi. Jeżeli nazwy owoców są dopiero ćwiczone pokażcie je na flashcards- dzieciom będzie łatwiej zorientować się z kim mają się połączyć. Warto też wprowadzić 3-, a nawet 4-składnikowe koktajle; wymaga to jednak precyzyjnego odliczenia kartoników.

ICE CREAM TIME!

CZEGO POTRZEBUJĘ: wyciętych z papieru kolorowego kół i trójkątów

Tak, to wciąż jeszcze może być czas na lody! I to gałkowe, najsmaczniejsze- każdy może sam wybrać sobie smak i skomponować najlepszego w świecie rożka 🙂 No to do dzieła: szukamy odpowiednich dla nas smaków przy okazji nazywając kolory. Przekładamy gałki, przeliczamy, porównujemy ilość, wymieniamy się smakami… Who has got strawberry? Who wants lemon? Blueberry? Sześciolatki zwykle próbują ułożyć całe góry gałek… Lody warto przykleić na kartkę- ach, jak miło popatrzeć na te kolory, na te smaki lata… 🙂

Mam nadzieję, że podobały się Wam moje propozycje na dziś i wykorzystacie je w pracy po wakacjach. W następnym wpisie pojawią się zabawy pomagające maluszkom oswoić się z salą przedszkolną, zabawkami, kolegami, ale nie tylko- śledźcie uważnie blog i funpage Let Them Grow na Facebooku. Życzę wszystkim miłych ostatnich chwil wakacji!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.