Blog

PENGUIN IDEAS (not only) FOR WINTER

Dziś chwilka z pingwinkiem o wdzięcznym imieniu Flappy 🐧🐧🐧. Dlaczego właśnie Flappy? Ano oczywiście dlatego, że jak Flappy to i happy 😁 Pomysły powstały ot tak: bo pingwiny są urocze, dzieci je uwielbiają i to dobra okazja, żeby poćwiczyć angielski, kolory, może liczenie i po prostu świetnie się bawić w tym zimowym czasie 😊 W tym wpisie są gotowe zabawy, ale też inspiracje- wykorzystajcie wierszyki w taki sposób, jaki Wam pasuje 🙂 Gotowi? Startujemy 💙

HAPPY FLAPPY

CZEGO POTRZEBUJESZ: wydrukowanego pingwina, ewentualnie kart obrazkowych przedstawiających czasowniki ruchu

Nie będę się tu rozwodzić- to zabawa typu Simon says- tyle, że z pingwinem. Doskonała na rozgrzewkę, powtórkę słownictwa czy też jako przerywnik. Czy coś szczególnie atrakcyjnego jest w tej wersji? Owszem. Spróbujcie bowiem powiedzieć na głos ‘Happy Flappy says…”, a od razu robi się jakoś tak weselej 🙂 Gwarantuję, że dzieci pokochają te dwa rymujące się ze sobą słowa.

Dla przyzwoitości opiszę zabawę jednym zdaniem (wielokrotnie złożonym): Przedstawiamy pingwina dzieciom mówiąc “It’s happy Flappy. Say hello!’ po czym zachęcamy je do wykonywania tego, o co akurat Flappy poprosi: ‘Happy Flappy says… wave your hand!/ lay on your stomach!’ itd, jednocześnie w razie potrzeby wspierając się kartami obrazkowymi.

HUNGRY PENGUIN

CZEGO POTRZEBUJĘ: wydrukowanych sylwet rybek i pingwina (warto zalaminować!)

W plikach znajdziecie pingwina bardziej naturalnego oraz słodziaka 😍😍😍 Wybierzcie co Wam bardziej pasuje.

Najpierw przeczytajcie sobie wierszyki- pomyślcie jak je wykorzystać, a potem poczytajcie o moich propozycjach:

❄❄❄

Hungry penguin looking for a dish.

Hungry penguin- maybe a fish?

Yes, yes, yes! Yummy, yummy, yummy!

I want a fish in my tummy!

🐧 Moja propozycja na początek- po prostu wspólnie z dziećmi nauczcie się wierszyka. Z pokazywaniem, odpowiednią gestykulacją i mimiką. To dobra opcja dla najmłodszych- z całym tym poklepywaniem po brzuszkach, powtarzaniem prostych wyrazów i robieniem smutnych minek.

❄❄❄

Hungry penguin looking for a dish.

Hungry penguin- maybe yellow fish?

Ja oczywiście zapomniałam, że należałoby te rybki wydrukować też odwrócone… (ale w plikach umieściłam już właściwą wersję)

🐧 Na podłodze rozłóżmy rybki i sylwetę pingwina. Recytujmy wierszyk za każdym razem zmieniając kolor rybki. Dzieci muszą podać pingwinkowi rybkę, o której mówi prowadzący.

🐧 Teraz sylwety zwierząt należą do dzieci- jedno z nich będzie pingwinem, reszta rybkami. Pingwin będzie wzywał do siebie określone rybki- wywołując je po kolorze. (Wiadomo, że pingwinkowi trzeba pomóc w recytowaniu wierszyka 😉 Zostawmy mu jednak swobodę w wywoływaniu poszczególnych kolorów).

🐧 Ciekawym rozwiązaniem będzie nakazanie pingwinowi stanie tyłem do rybek- nie będzie wiedział kto ma jaki kolor rybki. W ten sposób nie dość, że uzyskamy efekt niespodzianki to dodatkowo zapobiegniemy kumoterstwu! 😁

❄❄❄

Little fish looks so yummy!

Red fish, red fish- jump into my tummy!

🐧 A może zabawa ruchowa z dreszczykiem emocji? Dzieci zaopatrzone w kolorowe rybki będą uciekać przed pingwinem 😱. Ale pingwin musi pamiętać, aby wywołać je po imieniu- tj. po kolorze. Łapiemy tylko te ryby, których kolor wywołaliśmy. A może ustalić miejsce, w którym dzieci- ryby będą bezpieczne i łapska (flippery) pingwina ich nie dosięgną?

Uwaga: obowiązkowo pamiętamy o oblizywaniu się na widok pysznych rybek 🤣

PIZZA TIME

CZEGO POTRZEBUJĘ: pizzy wykonanej z kartonu, pokrojonej na kawałki, wydrukowanych kolorowych rybek, ścinków żółtego papieru i dodatków wg uznania

No miałam taką fantazję z tymi zagiętymi krawędziami… 😉

Pamiętacie, że niczego nie wyrzucam? Serio, niczego. W związku z tym w mojej kuchni panuje niezły bałagan- wszelkie opakowania, kartony i inne pierdółki upycham pod stołem… 😅 Ale nagle nadchodzi ten dzień, kiedy wykorzystuję to, co zgromadziłam- tak jest też w tym przypadku!

W związku z Międzynarodowym Dniem Pizzy, który już 9 lutego 🍕🍕🍕 nie musimy wymyślać dodatkowych zajęć- wykorzystajmy to co już mamy, mianowicie pingwinka i ryby. Który bowiem pingwinek nie skusi się na pyszną rybią pizzę? 😄 (🤮).

U mnie nigdy nic nie jest idealnie równe… oby dzieci się nie pokłóciły o wielkość kawałków 😅

Możemy wydrukować dużego i małego pingwinka. Mały będzie prosił dużego o wykonanie pizzy wg instrukcji. Prowadzący operuje tatą i synkiem i prezentuje jak wykonać zadanie. A gdy już wiemy o co chodzi- rozdajmy dzieciom po kawałku pizzy i recytujmy taką oto instrukcję, zmieniając za każdym razem kolory rybek.

Daddy penguin, daddy penguin,

Make me pizza, please!

Red fish, blue fish, green fish

and grated cheese!

Można wykorzystać i słodziaka i normalsa 😉

Na końcu posypmy wszystko startym serem. Sorry, ale mój starty ser został w pracy- dlatego nie umieściłam go na zdjęciach. A nie mogłaś go sobie dorobić? Nie, ponieważ rolę starego sera odgrywa u mnie wypełniacz papierowy do prezentów (akurat na święta dostałam zestaw dżemów i pierniczków w pięknym pudełku z toną tego wypełniacza 😅. No po prostu nie mogłam… Jak to mówi Rocky z Psiego Patrolu: “Nie wyrzucaj- wykorzystaj!” 💚🐕💚). Możemy też zamienić się rolami- niech to młody przyrządzi posiłek dla ojca- też mu się coś od życia należy! Pamiętajmy tylko, żeby zmienić ‘daddy’ na ‘baby’.

Jeśli zrobicie sobie większą pizzę to będziecie mogli układać rybki jedna obok drugiej 🙂

A jeżeli mamy chęć to pod koniec zabawy możemy zapytać uczniów o ich ulubione dodatki- niech nałożą sobie to, co dla nich przygotowaliśmy lub narysują na swoim kawałku to, co lubią 🧅🥦🍅

No ja oczywiście zaszalałam i muszę się pochwalić. Póki nie dopadł mnie kryzys pewnego ładu… Jakiś czas temu zamówiłam sobie ręcznie szyte (dziergane??) pomoce do zabaw i przyznam, że są cudowne 😍😍😍. Wykonała je niesamowita artystka Hanna Yılmaz- możecie znaleźć ją na Facebooku. Pingwinek sprawia, że wszystkie serducha topnieją niczym lód!💙

❤❤❤

To już koniec przygód pingwinka (choć mam jeszcze kilka zabaw ukrytych niczym as w rękawie, ale pozwólcie, że wyciągnę je niespodziewanie i napiszę o nich innym razem). Mam nadzieję, że przydadzą się Wam moje pomysły i radosna rymowana twórczość 🙂 Na koniec jeszcze raz cudeńka wykonane przez Hannę Yılmaz 🤩

Hm, właściwie to trochę niepokojąco to wygląda… 😉

Pliki do pobrania

komentarze 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.