Blog

BYE, BYE, BYE

Inspiracją do zabawy i rymowanki był obraz, który ukazał mi się podczas powrotu z tegorocznych wakacji na polskim wybrzeżu. Wakacje miałam w połowie września, koniec lata, u progu już jesień… i tu nagle taki widok: dziesiątki (setki?) żurawi na polu, brodzących w wysokiej trawie, jakby grupujących się, plotkujących… Widać, że zebrały się przed odlotem. I nawet sobie trochę z nich pożartowaliśmy, układając takie oto dialogi, które mogły mieć miejsce: “Dobra, to w tym roku Stasiek leci z ciocią Halinką, a Ziutek z babcią Zosią”. “A gdzie jest Wojtek? Przecież on jedyny zna drogę!”. “To jak nie Wojtek to kto w zeszłym roku leciał najbliżej niego? Józef? To tym razem ty poprowadzisz”. Uśmialiśmy się podczas podróży lecz zaraz nastąpiła chwila zadumy… to już? Już odlatują ptaki? Już jesień? Ano już… Rymowanka i zabawa powstała głównie dlatego, aby pocieszyć mnie samą i dodać mi otuchy, że jesień i zima szybko miną i ani się obejrzę, a przyjdzie wiosna i ptaki powrócą. Polecam Wam gorąco obie aktywności, które sprawią, że i Wam i Waszym dzieciom lżej będzie na sercu, a dodatkowo: rozgrzejecie się, poszerzycie wiedzę z zakresu środowiska przyrodniczego i poćwiczycie matmę. Gotowi? No to lecimy!

BYE, BYE, BYE

CZEGO POTRZEBUJĘ: tekstu rymowanki, opcjonalnie: kolorowych piórek dla każdego dziecka

Piórka pomogą Waszym dzieciom wczuć się w rolę, dzięki nim możecie także ćwiczyć takie komendy jak: up, down, turn around, slow, fast… Z rekwizytem zawsze ciekawiej i bardziej atrakcyjnie, prawda? Jeżeli piórka rozdane to nie pozostaje nam nic innego jak tylko nauczyć się rymowanko-pokazywanko-pocieszanki i opracować ilustracje ruchowe do poszczególnych wersów (pamiętamy o mimice! w tym przypadku bardzo wymownej):

Bye, bye, bye- up to the sky!

Bye, bye, bye- it’s time to fly!

Bye, bye, bye- why, oh why?

Bye, bye, bye- it’s time to say: goodbye.

Bye, bye, bye… please, don’t cry!

Bye, bye, bye… see you next time!

FLY, FLY BIRDS!

CZEGO POTRZEBUJĘ: kartoników przedstawiających ułożenie ptaków w kluczu, kolorowych kółek do losowania (z różnymi symbolami lub bez nich)

Zabawa ta będzie miała zastosowanie tylko po uprzednim wprowadzeniu do tematu. Warto przy okazji omawiania oznak jesieni pokazać dzieciom film lub zdjęcia przedstawiające ptaki lecące w kluczu (Internet jest nieocenioną pomocą). Wtedy dzieci będą miały ogólne pojęcie o co chodzi w zabawie i po co właściwie ustawiamy się w określony sposób.

Ponieważ ptaki odbywające podróże w stadach ustawiają się w klucze (ostatnio tematyka drzwi często przewija się na blogu 😀 ) postanowiłam, że dzieci też nauczą się takiego ustawienia i- co więcej- będą się starały w nim polecieć! Przygotowałam takie oto schematy ustawień:

W tej zabawie utrwalamy cyfry, kolory i kształty/ symbole

Przed ustawieniem dzieci muszą wybrać sobie/ wylosować określone identyfikatory w postaci kółek, aby wiedzieć w jaki sposób się ustawić. Postanowiłam, że np. w przypadku kolorów reprezentantów każdego koloru będzie dwoje (prócz pierwszego), aby podczas przelotu łatwiej im było się odnaleźć. Myślę też, że im młodsze dzieci tym mniej ptaków powinno się ustawić w kluczu. Zaczynajmy więc lot! Staramy się nie pogubić i ćwiczymy na początku po prostu przelot w szyku posiłkując się komendami: fly, stop. Gdy nasze dzieciaki już opanują podstawy możemy zabawić się inaczej stosując określenia: fast, slow, high, low, turn left, turn right– te ostatnie już dla prawdziwych zawodowców! No i jak- fajnie jest sobie polatać? Jak zwykle w kółeczkach umieszczamy to, co akurat chcemy ćwiczyć lub przypomnieć. Aha, jeszcze dodatkowa zaleta diagnozująca możliwości i potrzeby w grupie: bardzo łatwo zaobserwować kto ma super orientację w przestrzeni, a kto musi jeszcze poćwiczyć oraz kto nie dość, że szybciej ogarnia to jeszcze opiekuje się słabszymi w stadzie i wyciąga pomocne skrzydło… to jest dłoń 🙂 Dobrze taką wiedzę wykorzystać, zwłaszcza w nowej grupie.

W tajemnicy Wam powiem, że do dzisiejszej rymowanko-pocieszanki wymyśliłam już melodię i przymierzam się do nagrania jej w postaci utworu, z podkładem muzycznym i w ogóle wszystkim jeżeli się uda 😉 Dajcie znać w komentarzu czy chcielibyście ją usłyszeć i dołączyć do swoich zbiorów? Życzę Wam miłych pożegnań ptaków i udanego początku jesieni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.